Валентина Стоянова
Казвам се Валентина Стоянова. Обожавам движението и съм спортувала плуване и лека атлетика. Практикувам йога от 4 годишна. Имах късмета да израсна с баща, който изучаваше йога и покрай него като на игра започнах и аз. Той ми посочи пътя на йога. Всеки ден практикувах и изучавах нови асани.
През годините посещавах различни учители и развих йога практиката си благодарение на тях. Особено благодарна съм на Венцeслав Евтимов, който ми помогна да се потопя още по-дълбоко в света на йога. В последствие в мен се появи желание йога да се превърне освен в начин на живот, и в моя работа. Тогава реших да уча Кинезитерапия в Национална Спортна Академия „Васил Левски” и се дипломирах през 2010 г.
По време на следването ми в университета започнах да трeнирам лека атлетика. След прекалено и неадекватно натоварване се възпалиха няколко нервни коренчета на лумбалните и опашните ми нерви. Спрях да тренирам и се отдадох на учене и почивка.
В продължение на една година не можех да се движа много заради болки в кръста и в десния крак и по-голямата част от времето си прекарвах на легло. Окончателно прекратих заниманията си със спорт и това много ми повлия, тъй като обожавам да се движа. Тогава постепенно и много внимателно съчетах йога и кинезитерапия. Това ми помогна за моето пълно възстановяване. Сега практикувам йога всеки ден и се чувствам чудесно, без болки в тялото си и в отлично здраве. Продължавам да изучавам нови асани и се наслаждавам на свободата от движението си.
От този момент нататък имам голямото желание да споделя моят опит с комбиниране на йога и кинезитерапия. В днешно време все по-често се срещат хора с неправилна стойка, хора оплакващи се от болки във врата и кръста, коленете, тазобедрените стави, вследствие от начина си на живот.
Ето защо мисля, че хората, работещи в офиси са подложени на стрес и обездвижване, много често на изкуствени светлина и въздух, затова се нуждаят от раздвижване. Но не от йога, при която се изпълняват изключително сложни асани, а такава, която е съобразена с техните възможности. Вярвам, че само така може да се повлияе положително както на физическото, така и на психо-емоционалното състояние.
Така поднесено занятието по терапевтична йога, ще ви накара да се почувствате заредени, освежени, релаксирани, раздвижени и не на последно място – щастливи и изпълнени с любов.
Защото ако искаме, можем да постигнем всичко!